تبلیغات
Code center
صفحه نخست آرشیو مطالب پست الكترونیك تماس با ما
علوم تجربی ( مطالب علمی) - کمبود آهن در کودکان

کمبود آهن در کودکان

دکتر فرهاد فیلی-اطفال

 کمیته‌ی تغذیه‌ی آکادمی طب اطفال آمریکا سیاست سال 1999 خود را در مورد تقویت فرمولاهای آهن در تشخیص و پیشگیری کمبود آهن و iron deficiency یا ID و کم‌خونی کمبود آهن (IDA) در شیرخواران (کمتر از 12ماه) و نوپایان (12 تا 35ماه) روزآمد کرده است. 

نکات برجسته‌ی این بیانیه شامل موارد زیر است:

شیرخواران

    * شیر مادرخواران ترم (رسیده) باید از ماه چهارم مکمل آهن دریافت دارند (1میلی‌گرم به ازای کیلوگرم در روز) و این مقدار تا زمان آغاز مصرف غذاهای حاوی آهن ادامه یابد.
    * فرمولاهای تقویت‌شده با آهن (12میلی‌گرم در لیتر) باید مقدار کافی آهن برای شیرخوار فراهم آورند و این فرمولاها سبب به وجود آمدن نشانه‌های معده و روده نشوند.
    * زودرس‌بودن، پایین بودن طبقه‌ی اجتماعی و اقتصادی و استفاده‌ی انحصاری از شیر مادر تا سن 4ماهگی از عوامل خطرساز ID و IDA به شمار می‌آیند. در این گروه‌ها به ویژه استفاده از منبع کافی آهن از غذاهای تکمیلی با اهمیت است.
    * غربالگری کم‌خونی باید از سن یک سالگی انجام شود.
    * شیرخوارانی که تراز هموگلوبین در آنها میان 10 و 11گرم در دسی‌لیتر است باید از نظر پاسخ به درمان با آهن از نزدیک پایش شوند. شیرخوارانی که دارای تراز هموگلوبین پایین‌تر از 10 می‌باشند به ارزیابی‌های بیشتر نیاز دارند.

نوپایان

    * بنا به تعریف کم‌خونی در نوپایان با غلظت هموگلوبین کمتر از 11گرم در دسی‌لیتر مشخص می‌شود.
    * برحسب وضعیت قومی و طبقه‌ی اجتماعی اقتصادی فراوانی ID از 6 تا 15% و فراوانی IDA از 1 تا 4% متغیر است (در سیاهپوستان غیر اسپانیول و کودکانی که زیر خط فقر زندگی می‌کنند، بالاترین میزان فراوانی دیده می‌شود).
    * IDفقط 40% موارد آنمی در نوپایان را تشکیل می‌دهد.
    * برای تأیید تشخیصID  یا IDA، از ترکیب غلظت هموگلوبین و سایر مقادیر وضعیت آهن مانند فریتین سرم (اندازه‌ی ذخایر آهن)، اشباع ترانسفرین یا رتیکولوسیت Hb (مقدار تولید گویچه‌های سرخ جدید در مغز استخوان) استفاده کنید.
    * نتایج یک بازبینی تازه حاکی از پیوند علتی میان ID/IDA و عملکرد شناخت به ویژه در تراز هموگلوبین کمتر از 10گرم در دسی‌لیتر است.

تداوم فراوانی بالای کمبود آهن و کم‌خونی کمبود آهن در جمعیت دارای در‌آمد پایین دلشوره برانگیز است.
غربالگری کمبود آهن در تمام نقاط باید انجام شود.
کارگروه خدمات پیشگیری آمریکا در این مورد توصیه کرده است که برای انجام معمول غربالگری IDA در کودکان بدون علامت دچار IDA در سن 6 تا 12ماهگی مدارک کافی در دست نیست.
اما باید گفت که با توجه به فراوانی IDA، انجام غربالگری در اجتماعات پرخطر، مصداق پیدا می‌کند.
آنچه که مهم است، پیشگیری از ID و IDA در شیر مادرخواران می‌باشد که باید از ابتدای سن 4ماهگی از منابع حاوی آهن و سایر کودکان از غذاهای حاوی آهن استفاده نمایند.
در عمل بسیاری از پزشکان تجویز مولتی‌ویتامین‌ها با آهن را از سن 3 تا 4ماهگی آغاز می‌کنند.
 

آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما در مورد مطالب این سایت ؟


مطالب علمی
پیوند های روزانه
فروشگاه MY Device
دانشگاه ها