تبلیغات
Code center
صفحه نخست آرشیو مطالب پست الكترونیك تماس با ما
علوم تجربی ( مطالب علمی) - بیمارى چیست ؟

بیمارى چیست؟

هر عاملى كه بتواند نظم داخلى بدن را برهم بزند یا تند كند یا بى حركت نماید مى تواند عامل بیمارى زا باشد، این عوامل مى توانند:
غذا، دارو، ضربه ، میكروب ، باكترى ، سرما، گرما، غم و اندوه ...باشند.
دخالت یك یا چندتاى این عوامل تغییراتى در مایعات داخلى سلول ، مایع خارجى سلول و خود سلول به وجود مى آورند كه واكنش بدن در مقابل امور تهاجمى ، موجب پیدایش مرض خواهد شد و هر بیمارى علائمى مخصوص به خود داشته كه عامل بیمارى زا در آن مؤثر است مثلا كم شدن مایعات بدن خشكى  و ضعف عمومى و زیاد شدن مایعات بدن ترى  و پرآبى و سنگینى وزن را به وجود مى آورد، این عدم تعادل باعث پیدایش ‍ مرضى خواهد شد كه بستگى به عامل به وجود آورنده خود دارد باز براى مثال :
60 درصد از وزن بدن را مایعاتى تشكیل مى دهند كه این مایعات داخل و خارج سلولهاى بدن را پر كرده اند و در همین مایعات است كه مواد غذائى مورد نیاز سلولهاى بدن وجود دارد باز كم یا زیادى این مواد غذائى خود مى تواند موجب بیمارى و رنج و الم گردد.
مایعات خارج سلولى در سراسر بدن دائما در حال حركت و اختلاط است ، مایع خارج سلولى را محیط داخلى نیز گویند تا مادامى كه اكسیژن ، گلوكز، الكترولیت ها، اسیدهاى آمینه ، چربیها، ویتامینها و مواد لازم زندگى در دسترس سلولها به اندازه كافى قرار گیرد، آنها قادر به ادامه حیات مى باشند كم و زیاد شدن یكى از این مواد خوراكى حیات بخش ، بدن را به سمت نامنظمى و بیمارى مى كشد، مایعات داخل سلول شامل املاح ، ویتامینها و مواد غذائى لازم زندگى یاخته اى است كه اگر اختلالى در این مایعات به وجود آید زندگى سلولى را مختل مى نماید.
تعادل محیط داخلى بدن
اصولا دستگاههاى مختلف و یاختهاى بدن طورى انجام وظیفه مى نمایند كه به حفظ وضعیت ثابت محیط داخلى بدن كمك مى كنند، مثلا ریه ها اكسیژن لازم را از خارج گرفته به گلبولهاى قرمز مى دهند، گلوبولهاى قرمز اكسیژن گرفته شده را به بافت ها و از بافتها مواد زائد را گرفته به ریه ها مى آورند.
كلیه ها غلظت الكترولیت ها را ثابت نگه مى دارند، دستگاه گوارش غذا را از لوله گوارشى جذب كرده و به خون مى دهد قلب خون را به تمام نقاط بدن میرساند و سلسله اعصاب ارتباط موجود را با داخل و خارج از بدن برقرار مى سازد.
حال اگر اختلالى در یكى از وظایف اعضاء فوق به وجود آید موجب رنج ، درد، الم و ضعف و ناتوانى و عدم كارآئى بدن مى گردد، برقرارى نظم مجدد به این دستگاهها، به وسیله غذاها داروها و استراحت و رعایت بهداشت بدن ، انجام مى پذیرد.
موقعى كه تمام دستگاههاى بدن تحت شرایط خاص و سلامتى كامل به سر برند تعادل بدن برقرار است و مى توان گفت كه مزاج و طبع آدمى سالم است ، عدم تعادل محیط داخلى طبع آدمى را به سوى بیمارى مى كشد كه ظهور علائم حاصله باعث پیدایش مزاجهاى مختلف است .
علائم عمومى بیماریها:
تب
درجه حرارت طبیعى بدن حدود 37 درجه سانتى گراد است كه از راه دهان (زیر زبان ) بین 2/37 تا 9/35 و از راه ركتوم یا مهبل حدود نیم درجه بیشتر از جاى دیگر است اما زیر بغل اندكى كمتر از این است ، شب ها درجه حرارت بیشتر از روزها و درجه حرارت افراد سالم هم با یكدیگر تفاوت دارد.
در اكثر موارد تب یك علامت بیمارى عفونى است كه با كمك سایر علائم و تست هاى آزمایشگاهى پى به تشخیص برده مى شود لیكن در بیشتر موارد علت تب نامشخص و دشوار مى گردد، در این صورت باید با ثبت دقیق علائم بیمارى ، كمك از تشخیص آزمایشگاهى ، پرتونگارى ، دقت در سوابق بیمار مخصوصا بیمار آلوده از مسافرت برگشته یا مسافر، مصرف داروها و یا غذاهاى بكار برده شده به وسیله بیمار و گاهى با اكتشافات عمل جراحى مى توان پى به علت تب برد.
در حدود 40 از تب ها را به سختى مى توان تشخیص داد كه اینها بیشتر مربوط به عامل عفونى است 20 از تب ها مربوط به سرطانها و 15 مربوط به بافت هم بند و بقیه مربوط به علل مختلف است كمى از تب ها (حدود پنج درصد) هم تشخیص داده نمى شوند گاهى تب هاى خفیف ممكن است عامل روانى داشته باشد.
رده بندى تب ها
1- عفونت ، مثل ویروسها، میكروبها، انگلها، قارچها، ریكت زیائى ، اینها عموما تب زا هستند ممكن است این تب ها بدون علائم موضعى مثل گندخون ، یا علائم موضعى مثل گلودردها و غیره همراه باشد.
2- بیماریهاى كلاژن - مثل لوپوس ارتیماتوز، پلى آرتریت گره اى ، درماتومیوزیت ، آرتریت روماتیسمى (آرتریت روماتوئید) و تب روماتیسمى .
3- بیماریهاى سلسله اعصاب مركزى : حوادث عروقى مغز، آسیب ها و جراحات مغزى ، تومورهاى مغز و نخاع ، بیماریهاى استحاله اى سلسله اعصاب مركزى (اسكلروزمولتیبل ) و جراحات و آسیب هاى نخاعى .
4- بیماریهاى سرطانى : سرطان تیروئید، ریه ، كبد، لوزالمعده ، دستگاه ادرارى تناسلى ، و سرطانهاى ثانوى .
5- بیمارى خونى ، لنفوم ها، لوسمى ، میلوم مولتیبل ، آنمى پرنیسوز، كم خونى همولیزى - بیماریهاى خون ریزى دهنده مثل ، هموفیلى .
6- بیماریهاى قلب و عروق : انفاركتوس میوكارد، بیماریهاى ترومبوآمبولیك ، آندوكاردیتهاى باكتریال ، نارسائى احتباس قلب تاكیكاردى حمله اى .
7- بیماریهاى گوارشى : التهاب روده ، سیروز كبد، در مرحله نكروز و آسیت كبدى .
8- بیماریهاى غدد مترشحه داخلى : پركارى تیروئید، فئوكروموسیتوم .
9- بیماریهاى ناشى از عوامل فیزیكى : گرمازدگى ، ضربه ها، اعمال جراحى ، بیماریهاى اشعه اى .
10- بیماریهاى ناشى از عوامل شیمیائى : واكنش داروئى ، واكنشهاى ناسازگارى ، مسمومیت ها، بیمارى صرع .
11- اختلال در تعادل مایعات بدن مثل كم آبى ، اسیدوز
12- علل متفرقه - ساركوئیدوز آمیلیوز
13- تب روانى
14- تب كاذب
15- علل مجهول

آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما در مورد مطالب این سایت ؟


مطالب علمی
پیوند های روزانه
فروشگاه MY Device
دانشگاه ها