تبلیغات
Code center
صفحه نخست آرشیو مطالب پست الكترونیك تماس با ما
علوم تجربی ( مطالب علمی) - راهکارهای خانگی برای سفیدکردن دندان‌ها

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 4 مهر 1392

استفاده زیاد از موادی مانند چای، قهوه و نوشابه تاثیرات بدی بر روی دندان ها به جای می گذارد و سبب آسیب های دندانی می شود. در نظر داشته باشید بعد از مصرف این گونه مواد، دندان های خود را مسواک بزنید.


دندان سفید

همه انسان ها، زیبایی را دوست دارند. اگر این زیبایی مربوط به ناحیه ی سر و صورت باشد اهمیت آن بیشتر می شود، زیرا در اولین برخورد با هر فردی، آنچه در ذهن باقی می ماند چهره اوست.

 

دندان ها نیز در صورت واقع شده اند و یک لبخند زیبا، تنها با داشتن دندان های سفید و مرتب میسر می شود. البته هزینه های مربوط به بخش دهان و دندان بسیار بالاست. حتی مراجعه به دندان پزشک بسیار پر هزینه می باشد و بیمه های مختلف، هزینه های مربوط به دندانپزشکی را پوشش نمی دهند.

 

با رعایت نکات زیر می توانید هم در زمان و هم در هزینه خود صرف جویی کنید و هم دندان های سفید و زیبایی داشته باشید :

 


1- سعی کنید نوشیدنی ها و موادغذایی حاوی اسید سیتریک را کمتر استفاده کنید و یا در صورت استفاده از موادغذایی حاوی اسید سیتریک، دهان خود را  فورا بشویید.

مرکبات مثل پرتقال حاوی اسید سیتریک می باشند. اسید سیتریک مانند سایر اسیدها، به مرور زمان سبب خوردگی و از بین رفتن مینای دندان می شود.

صدمه به مینای دندان برگشت پذیر نمی باشد و سبب می شود تا فرد بیشتر دچار پوسیدگی دندان و ایجاد لکه بر روی دندان شود.

 

2- استفاده زیاد از موادی مانند چای، قهوه و نوشابه تاثیرات بدی بر روی دندان ها به جای می گذارد و سبب آسیب های دندانی می شود. در نظر داشته باشید بعد از مصرف این گونه مواد، دندان های خود را مسواک بزنید.

همچنین مصرف سیگار سبب زرد شدن و پوسیدگی دندان ها می شود.

هرگز سفت و محکم مسواک نزنید، زیرا سبب فرسایش مینای دندان ها می شود و آسیب های دندانی را به دنبال خواهد داشت

سفید کردن دندان ها در خانه

مواد لازم برای این کار عبارتند از:

- جوش شیرین

- هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه

- نمک

 

یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با سه یا چهار قطره آب اکسیژنه و نصف قاشق چای‌خوری نمک طعام مخلوط کنید. این مخلوط را می توانید همانند خمیر دندان برای تمیز کردن دندان هایتان استفاده کنید.

هیدروژن پراکسید و جوش شیرین هر دو خاصیت سفیدکنندگی دارند و نمک برای برطرف کردن لکه های دندانی بسیار مناسب عمل می کند.

با این خمیر دندان خانگی که خود تهیه کرده اید، دو تا سه بار در روز مسواک بزنید.

بعد از مسواک زدن، از نخ دندان استفاده کنید تا هرگونه موادی را که در لابلای  دندان های شما باقی مانده است، از بین ببرد و خارج کند.

 

* تذکر

سعی کنید قبل و بعد از این کار، عکسی از دندان هایتان بگیرید و آنها را با هم مقایسه کنید. زیرا سفید شدن دندان ها یک فرایند تدریجی است و ممکن است متوجه آن نشوید. ولی با عکس گرفتن ، پیشرفت کار خود را مشاهده می کنید و تشویق می شوید تا این کار را ادامه دهید.

 

هرگز سفت و محکم مسواک نزنید، زیرا سبب فرسایش مینای دندان ها می شود و آسیب های دندانی را به دنبال خواهد داشت. همیشه با فشار متعادل مسواک بزنید.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

طبقه بندی: دهان و دندان، 
ارسال توسط نوح شایان فر
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما در مورد مطالب این سایت ؟


مطالب علمی
پیوند های روزانه
فروشگاه MY Device
دانشگاه ها