تبلیغات
Code center
صفحه نخست آرشیو مطالب پست الكترونیك تماس با ما
علوم تجربی ( مطالب علمی) - 8 راه دوری از میکروب ها در بیرون خانه

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 16 آبان 1392

اگر بیرون از خانه هستید و دست هایتان را به وسایل عمومی مثل وسایل بازی در پارک، میله مترو یا اتوبوس، دگمه آسانسور، پله برقی و ... زده اید و آلوده به میکروب هستند، دست های خود را به دهان و بینی و چشم های خود نزنید، زیرا میکروب ها از این طریق وارد بدن شما می شوند و شما را بیمار می کنند.

میکروب های جامعه

آنفلوآنزای مرغی، بیماری سارس و آنفلوآنزای خوکی تعداد از بیماری های میکروبی بودند که افرادی را که در سطح اجتماع رفت و آمد می کردند، ترساند.

 

در بیشتر موارد، دچار شدن به هر نوع بیماری میکروبی در اماکن عمومی نسبتا سخت است. اگر فرد دارای سیستم ایمنی ضعیف باشد و یا در معرض تماس با میزان زیادی میکروب باشد، در این صورت دچار بیماری خواهد شد.

 


با عمل به توصیه های زیر می توانید از خودتان در برابر میکروب های بیماری زا که در اماکن عمومی وجود دارند، محافظت کنید، البته به شرطی که مریض نباشید تا سیستم ایمنی بدن شما ضعیف نباشد.

 

شستن دست ها با آب و صابون

1- دست هایتان را بشویید.

شستن صحیح دست ها با آب و صابون، بهترین راه دفاع در برابر میکروب هایی است که در بیرون خانه و روی وسایل عمومی وجود دارند. لذا وقتی بیرون هستید، به محض آمدن به خانه ابتدا دست های خود را بشویید.

روش صحیح شستن دست ها این است که ابتدا آن ها را با آب خیس کنید. سپس صابون بزنید و مدت 20 ثانیه دست ها را به هم بمالید. در آخر هم با آب ولرم دست هایتان را کاملا بشویید.

سپس زیر دستگاه خشک کن و یا با دستمال کاغذی و یا حوله تمیز دست هایتان را کاملا خشک کنید تا خیس نمانند، زیرا دست خیس میکروب بیشتری به خودش جذب می کند.

بعد از شستن دست ها، روی شیر آب هم آب بریزید و آن را ببندید.

بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به ویروس آنفلوآنزا در بیرون خانه و اماکن عمومی، تزریق واکسن آنفلوآنزا است. بهترین زمان هم برای تزریق واکسن آنفلوآنزا، از اواخر شهریور ماه و کل مهر ماه است

اگر هم در یک مکان عمومی هستید، سپس با همان دستمال کاغذی درب دستشویی را باز کنید و بیرون بروید.

به این ترتیب دست هایتان از میکروب پاک می شوند.

دست زدن به دهان و بینی و چشم ممنوع

 

2- به دهان، چشم ها و سوراخ بینی خود دست نزنید.

اگر بیرون از خانه هستید و دست هایتان را به وسایل عمومی مثل وسایل بازی در پارک، میله مترو یا اتوبوس، دگمه آسانسور، پله برقی و ... زده اید و آلوده به میکروب هستند، دست های خود را به دهان و بینی و چشم های خود نزنید، زیرا میکروب ها از این طریق وارد بدن شما می شوند و شما را بیمار می کنند.

 

سیفون توالت

3- سیفون توالت را بکشید و فورا بیرون بروید.

تحقیقات نشان داده اند که احتمال آلودگی به میکروب های موجود در ادرار یا مدفوع، بعد از کشیدن سیفون توالت بیشتر از زمانی است که روی توالت نشسته اید.

آبی که بعد از کشیدن سیفون به اطراف پخش می شود، باعث انتشار میکروب های بیماری زا روی بدن شما می شود.

لذا بعد از کشیدن سیفون توالت، سریعا آنجا را ترک کنید و بیرون بروید.

 

واکسن آنفلوآنزا

4- واکسن بزنید.

هر ساله در فصل سرما، بیماری آنفلوآنزا افراد زیادی را گرفتار می کند و ویروس آن به سرعت از یک فرد به فرد دیگر منتقل می شود.

سرفه، عطسه و حتی صحبت کردن فرد بیمار می تواند به راحتی میکروب این بیماری را در هوا پخش کند.

بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به ویروس آنفلوآنزا در بیرون خانه و اماکن عمومی، تزریق واکسن آنفلوآنزا است. بهترین زمان هم برای تزریق واکسن آنفلوآنزا، از اواخر شهریور ماه و کل مهر ماه است.

 

صندل کنار استخر شنا

5- دمپایی بپوشید.

پوشیدن دمپایی در استخر شنا شما را از ابتلا به قارچ انگشتان پا، کرم حلقوی و زگیل حفظ می کند. میکروب های این بیماری ها روی سطوح کنار استخر وجود دارند. پا برهنه راه رفتن کنار استخر شنا باعث ابتلا به این بیماری ها می شود.

کلر موجود در آب استخر این میکروب ها را از بین می برد، لذا درون استخر این بیماری ها را نمی گیرید، ولی کنار استخر آلوده است.

 

گزش پشه

6- از نیش حشرات دوری کنید

اگر به جاهای سرسبز و پر درخت، جنگل، کوهستان و ... می روید مراقبگزش حشراتی مثل پشه، کنه و... باشید. حشرات می توانند برخی بیماری ها را با خود حمل کرده و به انسان انتقال دهند، مثل تب زرد، مالاریا، تیفوس و ... .

هرگز به حیوانات وحشی نزدیک نشوید و اگر این حیوانات شما را گاز گرفتند، فورا به مراکز درمانی مراجعه کنید.

 

فست فود

7- با دقت غذا بخورید.

برخی غذاها که با دست خورده می شوند، مثل ساندویچ، پیتزا و ... ، می توانند میکروب های بیماری زا را به شما منتقل کنند. لذا باید مراقب تمیزی دست هایتان باشید.

همچنین باید غذا را با در دمای مناسب پخت و در دمای مناسب نگهداری کرد.

مواد غذایی فاسد شدنی مثل شیر، ماست و پنیر نباید بیش از دو ساعت در دمای اتاق نگهداری شوند. اگر هم دمای محیط بالاتر از 32 درجه سانتی گراد است، نباید بیش از یک ساعت بیرون بمانند و باید فورا آن ها را درون یخچال قرار داد.

ژل ضد عفونی کننده دست

 

8- از ژل ضد عفونی کننده دست استفاده کنید.

اگر دسترسی به آب و صابون ندارید، می توانید از ژل ضد عفونی کننده دستاستفاده کنید.

مقداری از این ژل را به دست های خود بزنید و پشت و کف و مچ دست را با این ژل آغشته کنید و دست ها را به هم بمالید.

 

نکات مهم

1- اگر بیماری مسری مثل سرماخوردگی، گلودرد چرکی، آنفلوآنزا و ... دارید، در خانه بمانید و سر کار و یا مدرسه نروید.

بهترین کار برای مریض نکردن دیگران و پخش نکردن میکروب های بیماری زا در فضا این است که در منزل استراحت کنید.

 

2- اگر فکر می کنید توسط میکروب های بیماری زا در اماکن عمومی و سطح جامعه، مریض شده اید، نزد پزشک بروید.

آیلار آرزوگران

بخش سلامت تبیان
طبقه بندی: بیماری های واگیردار و عفونی، 
ارسال توسط نوح شایان فر
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما در مورد مطالب این سایت ؟


مطالب علمی
پیوند های روزانه
فروشگاه MY Device
دانشگاه ها